نام پدر:

مراد علی

سال تولد:

1305

محل تولد:

کاریزک از توابع نیشابور

نماینده استان:

خراسان شمالی

نام مهم‏ترین اساتید درس خارج:

آقایان میلانى؛ میرزا جواد تهرانى‏

نام مهم‏ترین آثار علمى:

دروس القائى اساتید فقه و اصول و فلسفه و عرفان‏

فعالیت‏هاى علمى:

تحقیق؛ تدریس؛ سخنرانى‏

مسئولیت قبلى:

نماینده مجلس خبرگان رهبری در دوره 2و 3

پست الكترونیكی:

mehman-navaz@majleskhobregan.com

اینجانب در سال 1305شمسی در روستای «كاریزك كال» نیشابور در خانواده‌ای كشاورز چشم به جهان گشودم.

پدرم اندكی زمین داشت كه با كار بر روی آن، زندگى‌اش را اداره میكرد. چند رأس گوسفند نیز داشت كه سهمی در تأمین معاش ما داشت. او از نظر مالی ضعیف، ولی از نظر موقعیّت اجتماعی مورد احترام مردم روستا بود. سواد خواندن ونوشتن نداشت؛ امّا در رفع مشكلات و حلّ اختلافات مردم نقش بسیار مؤثّری داشت. به روحانيّت بسيار علاقه مند بود و ميزباني و اكرام روحانيوني را كه به روستا مى‌آمدند، بر عهده داشت. به همین دلیل، همیشه آرزو داشت مرا به حوزه بفرستد تا بتواند خادمی به اسلام و جامعه اسلامی تقدیم كند؛ ولی افسوس كه عمر او كفاف نداد تا تحقّق آرزویش را شاهد باشد.

مادرم خانه‌دار و مددكارِ پدرم در امور كشاورزی بود. آنان بسیار بخشنده بودند و از باغ انگور خود، برای آنان كه از داشتن باغ و امكان تهیّه میوه محروم بودند، به رسم وظیفه، سبدهای انگور می دادند.

قبل از رسیدن به سن بلوغ، خواندن و نوشتن را در مكتب خانه روستا از ملاّ یی كه پدرم به آن روستا آورده بود، آموختم. آن زمان در روستاها مدرسه دولتی وجود نداشت و بسیاری از مردم از نعمت خواندن و نوشتن محروم بودند. پس از فراگیریِ خواندن و نوشتن، به تحصیل علوم دینی علاقهمند شدم؛ امّا هیچ گونه زمینه مساعدی برای تحصیل در نیشابور وجود نداشت تا این كه حاج شیخ محمد حسین از نجف اشرف به نیشابور آمد و مدرسه گلشن را كه در زمان شاه در اختیار آموزش و پرورش بود، احیا نمود.

در آن زمان كه از وجود با بركت پدر محروم شده بودم، به لطف همّت برادرم، در شمار نخستین طلاّ ب مدرسه علمیّه گلشن در آمدم. در آنجا زير نظر حاج آقا نجفى، بنیان گذار مدرسه علمیّه گلشن، گام نخست را در فراگیری دانش حوزوی برداشتم.

سپس به مشهد مقدّس رفتم تا مراحل بالاتر حوزوی را طی كنم؛ زیرا حوزه مشهد ازبزرگان و عالمان وارسته و مدرّسان بینظیری برخوردار بود و من از فرصت فراهم آمده، بهترین استفاده را بردم

منبع : دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

آیت الله مجتهد مهمان نواز نیشابور ,مدرسه ,روستا ,خواندن ,وجود ,الله ,مهمان نواز ,مدرسه علمیّه ,وجود نداشت ,مجلس خبرگان منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

https://webone-sms.com/ مرکز معرفی جدیدترین مدلهای روز ایرانی و خارجی عشق کتاب عصر موزیک نمایندگی نرم افزار حسابداری هلو زیست شناسی نگاه به زیبایی Roza-afshar